Astra ramane singura noastra speranta in Europa League

Dupa remiza cu doua goluri a Stelei inregistrata miercuri in Champions League pe teren propriu impotriva celor de la Partizan Belgrad, ieri a venit randul sa avem emotii pentru cele doua reprezentante ale noastre in Europa League. Este vorba despre ASA Targu Mures si Astra Giurgiu.

Desi partida era echilibrata la casele de pariuri, lucru care denota o valoare apropiata ale celor doua loturi, targ-muresenii au pierdut cu scorul de 0-3 in fata lui Saint-Etienne. Axente a avut in prima repriza o ocazie monumentala, ratand insa din doi metri. Daca inscriam acolo, poate ca alta era soarta partidei. Trebuie sa recunoastem ca toate cele 3 goluri ale francezilor au fost magnifice, toate venind din afara careului mare. Ne indoim ca saptamana viitoare targ-muresenii vor realiza o minune, la fel cum a facut Dinamo la Liberec acum cateva sezoane.

Pe Boleyn Ground, West Ham conducea cu 2-0, dupa 51 minute, goluri marcate de Enner Valencia si Zarate. Cum partida nu a fost televizata de niciun post, nici macar online, multa lume a mai renuntat sa urmareasca desfasurarea partidei, crezand ca deja calificarea este jucata. Doar ca in minutul 59 James Collins a fost eliminat, dupa ce 4 minute mai devreme capata primul cartonas galben. Apoi, Rick Boldrin prindea o executie fabuloasa in minutul 71, reaprinzand sperantele giurgiuvenilor. Apoi a venit autogolul lui Ogbonna in minutul 82, care a egalat situatia pe tabela de marcaj.

Astfel, Astra ramane singura noastra speranta in Europa League, avand sanse mari la calificare.

De ce spunem asta? Fiindca Astra se va califica si cu o remiza alba in retur, dar lucrul cel mai important este acela ca Premier League va incepe pe 8 august, iar West Ham se va deplasa pe Emirates sa joace impotriva lui Arsenal pe 9 august. Cum pentru formatiile din Anglia campionatul este mai important ca Europa League, credem si speram ca Slaven Bilic sa aduca multe rezerve in Romania, pentru returul cu Astra.

Cand am spus ca Astra ramane singura noastra speranta in Europa League nu am luat-o in calcul si pe Steaua, care trebuie sa inscrie la Belgrad pentru a spera la calificare. Altfel va merge si ea in Europa League. Pentru ca Romania sa-si imbunatateasca coeficientul UEFA in ceea ce priveste echipele inter-cluburi, ar fi bine ca Steaua sa se califice macar in play-offul Champions League. Daca va reusi asta, va avea asigurate alte 8 meciuri.

Taguri: , , , , , , ,