Avem doua debutante in sferturile EURO 2016

In primele doua zile ale optimilor de finala ale Campionatului European nu am avut mari surprize, echipele care erau favorite castigand, cu mai multe sau mai putine emotii.

In ultima zi insa, care a avut loc pe 27 iunie, Italia a surprins multa lume, invingand campioana europeana Spania cu 2-0. Acesta a fost ”aperitivul”, marea surpriza avand loc mai pe seara, cand Islanda o invingea cu 2-1 pe Anglia, desi era condusa. Probabil afectati si de acest BREXIT, englezii nu au jucat mai nimic, golul lor fiind inscris in minutul 4, din penalty. Sigurdsson a egalat doua minute mai tarziu, pentru ca Sigthorsson sa aduca victoria in minutul 18.

Faza sferturilor de finala va incepe pe 30 iunie, avand loc cate un meci in fiecare zi, la ora 22:00. In prima zi se vor intalni Polonia si Portugalia, in a doua Tara Galilor si Belgia. Meciul acestei faze va avea loc pe 2 iulie, cand Germania va intalni Italia. In fine, in ultimul sfert de finala, tara gazda, Franta, va avea cel mai usor meci, doar pe hartie insa. Daca ar fi sa ne luam dupa calculele hartiei, in semifinale Portugalia va intalni Belgia, iar Germania va juca impotriva Frantei. Sincer insa, ne vine greu sa credem ca toate favoritele isi vor respecta statutul.

Sa spunem ca avem doua debutante in sferturile EURO 2016, cel putin una dintre ele avand sanse mari, in opinia noastra, sa se califice in semifinale.

Este adevarat ca Belgia a invins Ungaria cu 4-0 in optimi, insa pana in minutul 77 scorul era doar 1-0. Sa nu uitam ca Tara Galilor si Belgia au fost in aceeasi grupa in preliminariile EURO 2016, galezii obtinand o remiza in deplasare si o victorie pe teren propriu. Parerea noastra este ca nu ar trebui sa ne raportam la jocul Tarii Galilor cu Irlanda de Nord, acela fiind un adversar de un alt calibru pentru galezi, care si-au permis sa joace mai relaxati, chiar daca nu doreau asta. Sa nu uitam insa ca Tara Galilor a castigat o grupa din care mai facea parte Anglia, avand cel mai mare numar de goluri inscrise, alaturi de Ungaria.

Avem doua debutante in sferturile EURO 2016, cealalta avand un meci, la prima vedere, dificil.

Asta mai ales ca adversara este tara gazda. Francezii nu au impresionat insa deloc pana acum, in vreme ce islandezii sunt ”pe val”, prestand un joc solid in optimi cu Anglia. In primul sfert de finala, disputat intre Polonia si Portugalia, speram sa nu ne apuce somnul. Asa s-a intamplat in optimi, cand Portugalia a intalnit Croatia, primul sut pe poarta venind abia in a doua repriza de extra-time. Cu siguranta insa ca nu ne va apuca somnul la meciul dintre campioana mondiala, Germania, si Italia, unde ne asteptam sa vedem un meci alert.

Taguri: , , , , , , , , ,