Credem in miracole !

Meciul retur al barajului dintre Romania si Grecia se disputa marti, de la ora 21.00, pe Arena Nationala din Bucuresti, e vorba calificare la Cupa Mondiala din Brazilia, din 2014. Meciul unei generatii, daca ne referim la fotbalisti, meciul unei tari – al nostru, al tuturor ! Infocatii suporteri care vor umple Arena Nationala sunt asteptati sa sustina din inima si pe toata durata meciului echipa nationala. Credem ca astazi va fi primul meci istoric pe noul stadion, bijuteria fotbalului romanesc! Tricolorii incerca in aceasta seara sa se califice la un turneu final dupa 16 ani de absenta. Nationala Romaniei este obligata sa inscrie la Bucuresti cel putin doua goluri fara sa primeasca insa niciunul sau sa castige la o diferenta de trei goluri.
In partida tur, nationala elena a castigat cu scorul de 3-1 prin golurile marcate de Mitroglu in minutele 15 si 67 si Salpingidis in minutul 21, in timp ce tricolorii au inscris prin Bogdan Stancu in minutul 19. Partida s-a disputat pe Stadionul “Giorgios Karaiskakis” din Pireu.
MandrucasRoman
Antrenorul Victor Piturca are numeroase probleme de efectiv. Mijlocasii defensivi Alexandru Bourceanu si Costin Lazar sunt suspendati in urma avertizarilor primite, Vlad Chiriches, care are fractura la nas, va purta o masca speciala de plastic, iar portarul Ciprian Tatarusanu ar putea reveni in primul unsprezece dupa ce a fost recuperat  dupa o accidentare. Elenii au o singura problema de lot, capitanul Kostas Katsouranis, care e suspendat pentru cumul de cartonase galbene.
Partida de pe Arena Nationala va fi condusa de o brigada de arbitri din Serbia, care-l va avea la centru pe Milorad Mazic. Acesta va fi ajutat de arbitrii asistenti Milovan Ristic si Dalibor Djurdjevic, in vreme ce arbitru de rezerva va fi Bosko Jovanetic.
Echipele probabile din partida retur:
Romania: Tatarusanu – Matel, Gardos, Goian, Rat – Chiriches, Cocis – Nicolita, Maxim, Stancu – Marica.
Grecia: Karnezis – Torosidis, Papastathopoulos, Siovas, Holebas – Karagounis, Maniatis, Tziolis – Salpingidis, Mitroglou, Samaras.
Pana in prezent s-au disputat 31 de meciuri intre nationalele Romaniei si Greciei. Tricolorii au castigat 17 si au pierdut 6, restul de 8 partide fiind terminate la egalitate. Este al doilea baraj de calificare la o Cupa Mondiala din istorie pentru nationala noastra, dupa ce in 2001 Romania a ratat calificarea la CM din Japonia si Coreea de Sud in urma dublei confruntari cu Slovenia, 1-2 in deplasare si 1-1 acasa.

Taguri: , , , ,