CSM Bucuresti castiga prima mansa din sferturile EHF Champions League

Astazi s-a disputat mansa tur a primului sfert de finala al Ligii Campionilor la handbal feminin, protagoniste fiind CSM Bucuresti si Rostov.

Iata ca dupa ce ieri CSM Bucuresti, a castigat mansa tur a finalei Challenge Cup  la volei feminin, astazi echipa de handbal feminin, debutanta in Liga Campionilor, s-a impus pe teren propriu in fata rusoaicelor. Din pacate, diferenta a fost doar de un gol, scor 26-25, insa important este ca am castigat, mai ales ca rusoaicele conduceau la o diferenta de 3 goluri cand se intra in ultimele 10 minute de joc.

La pauza Rostov conducea cu 12-11, diferenta fiind facuta insa la loviturile de la 7 metri.

Bucurestencele au transformat 3  din 4, pe cand rusoaicele au concretizat 4 din 7. Principalele marcatoare ale celor de la CSM au fost Martin Berenguer si Torstensson, cu 5 reusite,pentru oaspete Ilina marcand nu mai putin de 9 goluri. Sa nu uitam ca Rostov nu pierduse niciun meci pana acum in acest sezon de Champions League, in grupa principala obtinand 5 victorii si o remiza, adversare fiind Buducnost (Rail-Cargo Hungaria), Fleury Loiret si Thuringer. In grupa preliminara Rostov o invingea in deplasare pe HCM Baia Mare cu 22-20, pe teren propriu impunandu-se cu 27-26.

Daca CSM Bucuresti castiga prima mansa din sferturile EHF Champions League , sa spunem ca o vom putea vedea la lucru si pe HCM Baia Mare.

Misiunea baimarenecelor este insa mult mai grea, avandu-le ca adversare pe Buducnost, actualele detinatoare ale trofeului. Sa spunem ca Buducnost este echipa la care joaca Cristina Neagu, golgheterul recentului incheiat Campionat Mondial, dar si cel mai bun inter din lume. Prima mansa dintre HCM Baia Mare si Buducnost va avea loc sambata, 2 aprilie, in Romania. Pana la urma, daca CSM Bucuresti castiga prima mansa din sferturile EHF Champions League in fata unei echipe neinvinse in acest sezon european, de ce nu am putea spera si la o victorie a baimarencelor? Sa spunem ca in preliminarii CSM Bucuresti remiza in deplasare cu formatia din Muntenegru. In grupa principala Buducnost a suferit doua infrangeri.

Mansa retur dintre Rostov si CSM Bucuresti va avea loc pe 9 aprilie, iar cea dintre Buducnost si HCM Baia Mare pe 10 aprilie.

Taguri: , , , , , , , , , , ,