CSM Bucuresti castiga primul trofeu european in voleiul feminin romanesc

A fost un sezon fantastic pentru ”tigroaice” in Challenge Cup, concretizat printr-o medalie de aur, prima europeana adusa de echipele de club in voleiul feminin romanesc.

Editia a avut la start doua echipe din Romania. Este vorba despre CSM Bucuresti si CSM Targoviste. Culmea este ca bucurestencele au fost nevoite sa dispute si un tur de calificare, pe cand CSM Targoviste  a intrat direct in saisprezecimi. Acolo a avut ghinionul de a da peste Trabzon, formatia din Turcia eliminand-o dupa 3-1 pe teren propriu si 3-0 in deplasare. Cat despre CSM Bucuresti, aceasta a fost la un pas sa fie eliminata in optimi de Olympiakos, castigand insa setul de aur cu 15-13. Meciul pierdut atunci impotriva grecoaicelor, scor 0-3, a fost singurul cedat de ”tigroaice” in acest sezon de Challenge Cup.

CSM Bucuresti castiga primul trofeu european in voleiul feminin romanesc, atat in semifinala, cat si in finala trecand de formatii din Turcia.

In penultimul act, adversara a fost castigatoarea de anul trecut a competitiei, Bursaspor. Formatia antrenata de Francois Salvagni s-a impus in deplasare cu 3-1, pe teren propriu reusind sa nu cedeze vreun set. Roxana Bacsis a stralucit in acea dubla mansa, punctand, in total, de 43 ori. In ultimul act pe CSM Bucuresti a asteptat-o chiar Trabzon, adversara celor de la CSM Targoviste din saisprezecimi. In semifinale Trabzon le elimina pe rusoaicele de la Zarechie Odintsovo.

Aici Bacsis a punctat decisiv in ”doar” 37 randuri in dubla mansa, ”tigroaicele” pierzand un singur set atat in tur, cat si in retur. In partida de ieri romancele au inceput ceva mai greu, castigand insa primul set cu 25-23. Turcoaicele au cedat al doilea set cu 13-25, pentru ca in al treilea sa se impuna cu 25-20. Acelasi scor s-a inregistrat si in al patrulea set, insa pentru ”tigroaice”.

CSM Bucuresti castiga primul trofeu european in voleiul feminin romanesc, ultima medalie venind in 1974, Dinamo Bucuresti obtinand medalia de bronz in Cupa Cupelor.

Sa speram ca, odata cu aceasta medalie de aur, voleiul romanesc feminin, daca nu si cel masculin, va renaste si va ajunge la performantele din anii ’60, cand castigam Cupe ale Campionilor, ultima fiind adusa de Dinamo in 1981, evident, la masculin. Sigur, asta nu se va realiza peste doua-trei sezoane.

Taguri: , , , , , , , , , , ,