Dinamo este aproape de sferturi in Cupa EHF

Dinamo este  aproape de sferturi  in Cupa EHF

Mai sunt doua etape din faza grupelor EHF la handbal masculin, iar Dinamo pare favorita la calificarea in sferturi.

Ieri dinamovistii au reusit cel de-al doilea succes din faza grupelor, castigand cu 28-25 pe teren propriu in fata celor de la Aalborg. Asta dupa ce in urma cu o saptamana cele doua incheiau la egalitate in Danemarca, scor 28-28. Vrankovic a fost golgheterul gazdelor si, totodata, al partidei, cu 8 reusite. El a fost urmat de Sandru, cu 7 goluri si Ragot, cu 6 reusite. Doar o lovitura de la 7 metri de fiecare parte s-a acordat in aceasta partida.

In cealalta partida a grupei, Granollers a invins-o pe teren propriu pe Magdeburg cu 34-29. In urmatoarea etapa, disputata pe 19 si 20 martie, Dinamo va juca pe propriul teren cu Granollers, in vreme ce Magdeburg se va deplasa la Aalborg. Daca dinamovistii vor castiga, se vor califica in sferturi, deoarece in acest moment diferenta dintre Dinamo si Granollers, ocupanta pozitiei a treia, este de un punct, In prima runda, reprezentanta noastra a produs surpriza, invingand-o pe Granollers cu 29-28. In ultima runda dinamovistii se vor deplasa in Germania, acolo unde o vor intalni pe Magdeburg.

Dinamo este  aproape de sferturi  in Cupa EHF, fiind insa greu de crezut ca se va califica de pe primul loc.

Acolo este Magdeburg, cu un punct in fata dinamovistilor. Astfel, in sferturi Dinamo ar intalni prima clasata din grupa B. Aici lider este Holstebro, cu 6 puncte, urmata de Goppingen si Nantes cu 4 puncte si OCI-Lions, fara niciun punct.

Daca Dinamo este  aproape de sferturi  in Cupa EHF, nu acelasi lucru putem spune si de CSM Bucuresti, cealalta reprezentanta a noastra.

CSM a pierdut ieri cu 28-29 in Suedia, in fata lui Ystads, in acest moment fiind pe ultimul loc,  la 3 puncte de suedezi, ocupantii locului secund. Doar o minune ar mai putea-o califica pe CSM in sferturi. Diferenta in meciul cu suedezii s-a facut la aruncarile de la 7 metri, ei fructificand 3 din 3, noi doar doua din patru.

Taguri: , , , , , , , ,