Doua remize si doua infrangeri in Europa pentru echipele romanesti

Doua remize si doua infrangeri in Europa pentru echipele romanestiNu putem spune ca echipele romanesti au avut parte de o tragere la sorti prea dificila in turul al treilea preliminar din cupele europene, referindu-ne mai ales la cele din Champions League.

Astfel, sperantele noastre la cateva rezultate bune in acest mijloc de saptamana cresteau. ”Balul” a fost deschis de Steaua, care s-a deplasat in Cehia pentru a juca impotriva celor de la Sparta Praga. Cehii deschideau scorul cu  10 minute inainte de pauza, Nae Stanciu egaland cu un sfert de ora inainte de final. La acest scor, stelisti au prima sansa in retur, cel putin teoretic.

Din pacate, Steaua este singura echipa dintre cele 4 reprezentante ale noastre care porneste favorita la calificare in mansa secunda. Miercuri Astra a obtinut tot o remiza cu doua goluri, insa pe teren propriu impotriva Copenhagai. Giurgiuvenii au inceput excelent, Filipe Teixeira deschizand scorul in minutul 7. In ultima jumatate de ora de joc insa, Astra s-a prabusit, vazandu-se ca jucatorii nu mai pot mentine ritmul. Drept urmare, Delaney a egalat in minutul 64, giurgiuvenii avand noroc ca nu au mai primit gol.

S-au inregistrat doua remize si doua infrangeri in Europa pentru echipele romanesti dupa ce joi am vazut evolutii dezastruoase in Europa League.

Primul meci a avut loc intre Pandurii Targu Jiu si Maccabi Tel Aviv. Israelienii deschideau scorul inca din minutul 7, Ovidiu Herea egaland la sfarsitul primei jumatati de ora. Maccabi a preluat din nou conducerea 4 minute dupa pauza, scorul final fiind stabilit de oaspeti in minutul 77. La  jumatate de ora dupa startul partidei dintre Pandurii si Maccabi a inceput si cea dintre Gent si Viitorul Voluntari. Nu ne asteptam la vreo surpriza din partea trupei lui Gheorghe Hagi, insa speram macar la o infrangere la diferenta mica. Nu a fost asa, Viitorul pierzand cu scorul de 0-5. A fost cea mai rusinoasa infrangere din toate cele 29 meciuri de joi din Europa League.

Faptul ca am avut doua remize si doua infrangeri in Europa pentru echipele romanesti a facut sa coboram pe locul 16 in clasamentul UEFA .

Echipele din Austria continua sa fie sub noi in clasament, avand rezultate modeste. In schimb, formatiile din Croatia au avut evolutii remarcabile, obtinand doua victorii si doua remize albe la mijlocul saptamanii. Astfel, in sezonul 2018-2019 vom avea o singura echipa in Champions League. Asta daca nu cumva se va intampla vreo minune, iar Steaua, dar si Astra se vor califica in grupele Champions League.

Taguri: , , , , , , , , ,