Evolutia tricolorilor 10-12 martie. Portarii si atacantii vedete, la mijloc e jale!

O noua saptamana, un nou bilant pentru echipa nationala a Romaniei, cea care pare inca o data in fata unui schimb de generatii. Adrian Mutu pare sa se indrepte spre un sfarsit de cariera destul de trist, dar in mod paradoxal marea problema a ”tricolorilor” nu pare a fi atacul si nici poarta, desi Pantilimon continua sa faca banca la City.

Marea ”buba” este mijlocul, acolo unde se remarca la echipele lor de club doar jucatori care pot fi orice, numai decisivi pentru nationala nu. Sa vedem insa lista completa cu evolutiile din aceasta saptamana a unora dintre cei mai importanti ”tricolori”.

Portari

Ciprian Tatarusanu (Steaua) – Ca si la Mioveni, ”Tata” a fost providential si a scos totul in fata atacantilor de la U Cluj, fiind unul din cei mai buni oameni ai meciului.

Cristian Balgradean (Dinamo) – Chiar daca a primit doua goluri, portarul lui Dinamo a aparat excelent cu Pandurii si a fost cel mai bun jucator al partidei.

Silviu Lung Jr. (Astra) – A fost la fel de ezitant ca saptamana trecuta si a primit doua goluri de la Mioveni, unul fiind insa anulat.

Fundasi

Cristian Sapunaru (Porto) – A fost titular cu Academica si a fost inlocuit in minutul 53, din ratiuni tactice, cu un atacant.

Cornel Rapa (Otelul) – A fost unul din cei mai modesti jucatori ai meciului cu Ceahlaul, dar in mod inexplicabil a fost tinut 90 de minute in teren.

Vlad Chiriches (Steaua) – Chiar daca si-a scapat de cateva ori adversarii din marcaj, jucatorul Stelei a fost cel mai sigur fundas al echipei sale si a avut un joc destul de bun.

Valerica Gaman (Astra) – A marcat un gol cu Mioveni, dar a si facut cateva mici erori pe faza defensiva.

Paul Papp (Vaslui) – Integralist cu Concordia, nu a avut mult de munca, dar a fost sigur pe el ca de obicei.

Gabriel Tamas (West Bromwich) – Folosit fundas dreapta pe Old Trafford, fostul jucator al lui Dinamo a stat 90 de minute in teren, dar a jucat slab, fiind mai mereu depasit de Ashley Young.

Razvan Rat (Sahtior) – Nu a fost inclus in lot pentru meciul cu Mariupol, din deplasare.

Mijlocasi

Gabriel Torje (Udinese) – A fost titular cu Novara, dar a fost inlocuit dupa doar 45 de minute in care nu a reusit nimic.

Alexandru Bourceanu (Steaua) – L-a blocat bine pe Marian Cristescu, dar a avut mari batai de cap cu Alex Pacurar, reusind pana la urma un meci ”curat”, dar nu extraordinar.

Costin Lazar (Paok) -Departe de evolutiile impecabile din ultima vreme, a incasat un cartonas galben devreme si a fost inlocuit in minutul 75 al infrangerii cu Asteras.

Mihai Pintilii (Pandurii) – A fost unul din vinovati la golul doi al lui Dinamo, dar s-a revansat egaland pe final din penalty.

Ionut Neagu (Otelul) – Alaturi de Rapa, a fost cel mai slab jucator al meciului cu Ceahlaul, fiind inlocuit dupa doar o ora de joc.

Razvan Cocis (Rostov) – A fost integralist la victoria cu Samara si a facut un joc destul de bun, fara sa iasa insa prea mult in evidenta.

Ciprian Deac (Rapid) – Titular cu Petrolul, a ramas in teren pana la final si a jucat destul de bine, intrand de multe ori in combinatii de efect cu colegii sai din atac.

Atacanti

Adrian Mutu (Cesena) – A fost lasat in afara lotului pentru meciul cu Siena.

Ciprian Marica (Schalke) – A intrat in minutul 88 al victoriei cu Hamburg.

Daniel Niculae (Nancy) – Dupa mai multe evolutii mediocre, ”Nico” pare sa-si fi revenit si a marcat singurul gol al echipei sale in deplasarea cu Nice.

Bogdan Stancu (Orduspor) – A marcat din nou, de data asta cu Besiktas, la 1-1 pe teren propriu si are un loc asigurat in lotul lui Galatasaray pentru sezonul viitor.

Marius Niculae (Dinamo) – A fost inger si demon cu Pandurii, marcand o data si ratand alte doua sau trei ocazii favorabile.

Taguri: , , , , , ,