Evolutia tricolorilor 16-18 martie. Portarii pe minus, fundasii pe plus

De cand ne ocupam de aceasta rubrica saptamanala in care disecam evolutia celor mai buni jucatori ai nationalei Romaniei, ne-am obisnuit sa functionam dupa zicala ”una calda, alta rece”. Astfel, este aproape o regula ca, daca un compartiment al nationalei a mers bine intr-o saptamana, in urmatoarea acesta va da chix, iar altul va iesi la rampa.

La fel stau lucrurile si astazi, cand putem observa ca portarii, vedetele saptamanii trecute, au gafat, in vreme ce fundasii, criticati in ultimele saptamani, au fost la inaltime. Sa vedem insa pe larg evolutiile a 23 din ”tricolori” in acest weekend:

Portari

Ciprian Tatarusanu (Steaua) – Are partea sa de vina la singurul gol al Astrei, neavand altceva de lucru restul meciului.

Cristian Balgradean (Dinamo) – Dupa o evolutie foarte buna cu Pandurii, a fost slab cu Sportul si a gresit la cel putin doua goluri ale ”studentilor”.

Silviu Lung Jr. (Astra) – A avut doua sau trei interventii remarcabile, dar a si gresit la golul lui Raul Rusescu.

Fundasi

Cornel Rapa (Otelul) – N-a fost cel mai bun jucator de pe teren cu Ceahlaul, dar si-a facut datoria decent.

Cristian Sapunaru (Porto) – A fost doar rezerva in deplasarea cu Nacional.

Vlad Chiriches (Steaua) – A fost inca o data la inaltime si a dominat jocul in propriul careu.

Paul Papp (Vaslui) – Integralist cu Ceahlaul, a jucat bine pe faza defensiva, ca de obicei in ultima vreme.

Valerica Gaman (Astra) – A jucat 90 de minute cu Steaua si, desi nu a fost la fel de sigur ca altadata, a fost cel mai bun fundas al ploiestenilor, blocandu-l bine pe Tatu.

Stefan Radu (Lazio) – Revenit dupa o accidentare, a fost integralist in deplasarea cu Catania si s-a achitat bine de sarcini in aparare, fara a iesi prea mult in evidenta in ofensiva.

Razvan Rat (Sahtior) – Integralist dupa multa vreme, a jucat bine cu Cernomoret si a contribuit la victoria la scor obtinuta de echipa sa.

Mijlocasi

Banel Nicolita (St.Etienne) – Inca nerefacut complet dupa o accidentare, a intrat in ultimul sfert de ora al meciului cu Lyon si nu s-a remarcat cu nimic.

Alexandru Chipciu (Steaua) – Pare sa se fi impus ca titular la echipa din Ghencea si a facut un meci foarte bun cu Astra.

Alexandru Bourceanu (Steaua) – La fel de sigur ca de obicei la blocaj si recuperare, ”Gattuso” a ajutat si ofensiva mai mult ca niciodata.

Costin Lazar (Paok) – A jucat 90 de minute cu Panaitolikos si a luat un cartonas galben, avand si partea lui de vina la golul incasat de echipa sa.

Razvan Cocis (Rostov) – Integralist cu Terek, si-a facut jocul obisnuit, dar nu a stralucit.

Adrian Ropotan (Tom Tomsk) – A jucat 90 de minute cu Amkar si a facut un joc foarte bun, mai ales pe faza defensiva.

Cristian Tanase (Steaua) – Chiar daca nu a marcat, a fost unul din cei mai buni jucatori ai meciului cu Astra.

Ciprian Deac (Rapid) – A jucat in nota echipei sale cu Chiajna, adica slab, si a incasat si un cartonas galben inutil, care il face indisponibil pentru urmatoarea etapa.

Atacanti

Adrian Mutu (Cesena) – Revenit in primul 11, ”Briliantul” a fost din nou slab si a fost inlocuit in minutul 72 al meciului cu Cagliari, la 3-0 pentru adversari.

Daniel Niculae (Nancy) – A jucat 87 de minute in victoria mare cu Montpellier, dar a fost destul de sters.

Ciprian Marica (Schalke) – A fost ”uitat” pe banca de rezerve cu Kaiserslautern si pare sa fi iesit din nou din calculele pentru titularizare.

Bogdan Stancu (Orduspor) – Cu toate ca nu a mai marcat, ”Motanul” a fost si de aceasta data in prim-plan, fiind coautorul singurului gol al echipei sale cu Sivasspor.

Marius Niculae (Dinamo) – A marcat singurul gol al echipei sale cu Sportul, dar nu a reusit sa-i salveze pe ”caini” de la cea mai mare rusine din acest sezon.

Taguri: , , , , , , , ,