Evolutia tricolorilor 2-4 martie. Generatia rezervelor, accidentatilor si spritarilor

Dupa o lunga perioada de vreme in care am fost nevoiti sa discutam doar despre evolutiile stranierilor la echipele lor de club si in care i-am luat la puricat si pe acei ”tricolori” care nu mai intra sau nu au intrat inca in planurile lui Victor Piturca, a venit in sfarsit momentul sa mai facem si noi o analiza amanuntita ca la carte a jocurilor celor mai importanti componenti ai echipei nationale.

Din lipsa de spatiu, o sa vorbim ”doar” de 21 de jucatori, aceia care, cel putin pentru moment, au cele mai mari sanse sa se regaseasca in lotul lui ”Piti” pentru preliminariile Mondialului din 2014.

Portari

Ciprian Tatarusanu (Steaua) – Hulit de toata lumea dupa gafele din dubla cu Twente, ”Tata” si-a mai spalat din pacate si a fost unul din cei mai buni stelisti ai meciului cu CS Mioveni. Cu trei interventii extraordinare in repriza a doua, tanarul portar a contribuit decisiv la victoria echipei sale.

Silviu Lung Jr. (Astra) – A gafat de cel putin doua ori in meciul de la Sibiu, o data greseala sa ducand la unicul gol al partidei.

Cristian Balgradean (Dinamo) – N-a avut foarte mult de munca cu Gaz Metan, dar a fost sigur pe el si si-a facut datoria perfect.

Fundasi

Cristian Sapunaru (Porto) – A intrat in minutul 90 al derby-ului cu Benfica.

Paul Papp (Vaslui) – A evoluat 90 de minute in meciul cu Petrolul si nu a iesit in evidenta prea mult, dar nici nu a gresit.

Vlad Chiriches (Steaua) – Nu a mai fost la fel de sigur ca in ”dubla” cu Twente si a avut mai mari batai de cap cu Ayza decat cu atacantii olandezi.

Dorin Goian (Rangers) – A comis penalty-ul din care Hearts a invins pe Rangers chiar la Glasgow.

Gabriel Tamas (West Bromwich) – A intrat in minutul 57 al meciului cu Chelsea si si-a facut datoria perfect pana la final.

Razvan Rat (Sahtior) – A fost integralist in meciul cu Dnepr si a jucat bine in aparare, dar nu si-a ajutat foarte mult echipa pe faza de atac.

Mijlocasi

Banel Nicolita (St.Etienne) – A lipsit in meciul cu Evian dupa ce s-a accidentat la nationala.

Gabriel Torje (Udinese) – Nu a fost nici macar rezerva cu Atalanta, chiar daca este apt suta la suta de joc.

Alexandru Bourceanu (Steaua) – A facut un meci foarte slab cu Mioveniul, atat in faza defensiva, cat si in atac.

Costin Lazar (Paok) – A fost integralist in victoria de senzatie cu Panathinaikos, in deplasare, si a jucat perfect.

Mihai Pintilii (Pandurii) – A jucat in nota obisnuita cu Brasovul, destul de bine pe faza defensiva, invizibil in atac.

Dan Alexa (Rapid) – A marcat singurul gol al giulestenilor cu U Cluj, dar a fost si unul dintre cei care au ”dormit” la reusita oaspetilor din final.

Cristian Tanase (Steaua) – A fost unul dintre cei mai activi jucatori ai Stelei in prima repriza a meciului cu Mioveni, dar a terminat repede benzina si a fost invizibil in partea a doua a partidei.

Atacanti

Adrian Mutu (Cesena) – Nu a facut parte din lotul echipei sale pentru meciul cu Fiorentina, iesind din nou in decor cu o ”bauta” desprinsa din zilele bune ale ”Briliantului”.

Ciprian Marica (Schalke) – A jucat 90 de minute cu Freiburg, dar a fost dezamagitor si nu a reusit nici macar un sut spre poarta adversarilor.

Daniel Niculae (Nancy) – A fost titular cu Lyon, s-a zbatut mult, n-a reusit foarte multe si a fost inlocuit in minutul 87.

Marius Niculae (Dinamo) – A fost integralist cu Gaz Metan si a fost unul din cei mai buni jucatori ai meciului chiar daca nu a marcat.

Bogdan Stancu (Orduspor) – A jucat 90 de minute in deplasarea cu Mersin, dar nu a mai stralucit ca in ultimele etape si a trimis un singur sut spre poarta adversarilor.

Taguri: , , , , , ,