Pas important facut de Baia Mare catre sferturile Champions League

In weekend s-a desfasurat etapa a saptea a fazei grupelor EHF in Liga Campionilor la handbal feminin. Ambele formatii ale noastre pastreaza sanse de calificare in sferturi.

Amintim ca in fiecare dintre cele doua grupe sunt 6 echipe, primele 4 calificandu-se. In grupa A 3 echipe au cate 6 puncte, lupta pentru calificare fiind extrem de stransa. Este vorba despre HCM Baia Mare, Larvik si Fleury, ocupantele pozitiilor 3, 4 si 5. Din fericire, vineri am asistat la un pas important facut de Baia Mare catre sferturile Champions League, aceasta impunandu-se pe teren propriu in fata ocupantei locului secund, Ferencvaros. Baimarencele nu s-au impus insa oricum, ci la 8 goluri diferenta, scor 32-24. La pauza HCM conducea doar cu 16-14. Golghetera formatiei noastre a fost Allison Pineau, care a marcat nu mai putin de 10 reusite.

La sfarsitul lunii februarie vom afla daca HCM Baia Mare se va califica in sferturi. Din pacate, este foarte probabil sa aflam asta abia dupa ultimul meci al nostru, disputat de 27 februarie. Speram sa nu stam la mana rezultatelor in ultima etapa. Cele 3 adversare ale baimarencelor sunt Fleury, Thuringer si Ferencvaros. Avand in vedere ca am scapat de liderul Rostov, care are numai victorii in aceasta grupa, putem spune ca avem un traseu destul de accesibil.  O victorie duminica in fata celor de la Fleury ne-ar califica, practic, avand in vedere ca in penultima etapa o vom intalni pe teren propriu pe Thuringer, care are un singur punct in aceasta grupa principala.

Din pacate, acest pas important facut de Baia Mare catre sferturile Champions League nu a fost insotit de un altul al celor de la CSM Bucuresti. Acestea au pierdut cu 22-28 in fata lui Gyor. Golghetera romancelor a fost Gullden, cu 6 reusite. Sa admitem, era o minune daca romancele invingeau. CSM Bucuresti ocupa pozitia a patra, la doua puncte in fata urmatoarei clasate, Midtjylland. In urmatoarele 3 etape, bucurestencele le vor intalni pe teren propriu pe Vardar Skopje si Gyor si in deplasare pe Midtjylland.

Taguri: , , , , , , , , , , , ,