Potentialele adversare ale echipelor romanesti in turul III preliminar

A doua jumatate a lunii iulie, insa si luna august ne vor spune daca Romania mai are vreo valoare in ceea ce priveste echipele de club. Asta pentru ca s-au aflat deja potentialele adversare ale echipelor romanesti in turul III preliminar. Se pare ca acolo vom fi cu minim 3 echipe, insa noi speram ca toate sa se califice.

Vom incepe cu reprezentanta noastra in Champions League, Steaua, care s-a impus in prima mansa a turului II preliminar, disputata in deplasare, impotriva lui Trencin, scor 2-0. In runda urmatoare, stelistii vor intalni invingatoarea duelului Partizan Belgrad – Dila Gori. Sarbii au castigat greu prima mansa, scor 1-0 pe teren propriu, gol marcat in minutul 83, la un minut dupa ce un jucator al georgienilor a fost eliminat. E drept, georgienii nu au contat in atac, Partizan avand o multime de ocazii.

Potentialele adversare ale echipelor romanesti in turul III preliminar in Europa League par grele, dar doar la prima vedere.

Vicecampioana Romaniei, ASA Targu Mures, calificata direct in cel de-al treilea tur preliminar al Europa League, ii va avea ca adversari pe francezii de la St. Etienne. Acestia au participat si editia trecuta in Europa League, fiind eliminati in grupe, dupa 5 remize si o infrangere. In play-off insa, Saint-Etienne a avut mari emotii, trecand dupa executarea loviturilor de departajare de Karabukspor.

Astra Giurgiu a trecut in deplasare in prima mansa a turului II preliminar de Europa League de Inverness, scor 1-0.

Partida a fost insa una echilibrata, giurgiuvenii avand o posesie de doar 39%. Asadar, calificarea nu este deloc jucata. In cazul fericit in care o va elimina pe Inverness, Astra Giurgiu va da piept cu invingatoarea duelului West Ham – Birkirkara. In tur West Ham a castigat doar cu 1-0, gol venit in ultimul minut de joc. Este stiut faptul ca englezii nu se strofoca prea tare in meciurile din Europa League, asadar acest rezultat nu ar trebui sa ne mire prea tare. Daca West Ham se va califica, Astra va avea o sansa mare sa ii elimine pe englezi. Asta mai ales ca pe 9 august, la 3 zile dupa meciul retur, West Ham va primi vizita lui Arsenal, in prima etapa a noului sezon de Premier League.

Singura formatie care nu a obtinut un rezultat favorabil in prima mansa a celui de-al doilea tur preliminar este Botosani, debutanta in Europa. Aceasta a pierdut cu 0-1 in deplasare in fata Legiei Varsovia, insa diferenta putea fi mai mare. Daca va trece de polonezi, in turul III moldovenii vor juca, foarte probabil, impotriva muntenegrenilor de la Mladost Podgorica, acestia trecand in deplasare in prima mansa de albanezii de la Kukesi cu 1-0. Mladost se afla la a doua prezenta in cupele europene, prima fiind cu doua sezoane in urma, cand a fost eliminata in turul III preliminar din Europa League. Per total, nu credem ca am avut parte de o tragere la sorti grea, potentialele adversare ale echipelor romanesti in turul III preliminar parandu-ni-se accesibile, cea mai grea fiind St.Etienne.

Taguri: , , , , , , , , , , , , ,