Romania – Albania 1-0. Veteranul Rat ne-a salvat

Romania s-a impus la limita in primul amical disputat in Elvetia. In lipsa unor solutii din atac, golul a fost marcat de fundasul Rat, asta dupa ce un alt fundas, Dragos Grigore, a irosit doua ocazii importante.

Impotriva Albaniei, tricolorii au inceput slab partida. Tatarusanu a respins gresit o minge, dar Cristi Manea, cel mai tanar debutant din istoria nationalei Romaniei, a indepartat pericolul.

Tatarusanu s-a revansat in minutul 25, cand a avut o interventie buna la o ocazie a albanezilor. Prima sansa a tricolorilor a venit abia in minutul 37, cand Dragos Grigore a trimis periculos cu capul. Romanii puteau sa intre cu avantaj la pauza, dar nu a fost ziua norocoasa a lui Dragos Grigore, care a fost blocat in ultimul moment.

RomaniaAlbania
Echipa antrenata de Victor Piturca a inceput bine si partea a doua, iar Maxim a fost aproape de gol din lovitura libera. Abia intrat pe teren, Cristi Tanase si-a trecut si el in cont o ocazie. Cel mai varstnic dintre tricolori, Razvan Rat, a centrat perfect pentru Rusescu, dar fostul stelist nu a ajuns la minge.

Cea mai mare ocazie a tricolorilor a fost ratata tot de Dragos Grigore, in urma unui corner. Golul lui Razvan Rat din minutul 82 a venit dupa o serie de greseli in defensiva albanezilor, care n-au reusit sa respinga un sut eficient al lui Maxim, iar fundasul lui Rayo a finalizat din fata portii. A fost prima reusita a sa dupa 10 ani pentru veteranul tricolorilor si a doua din cariera la echipa nationala.  Prima reusita, tot intr-un amical, dateaza tocmai din 2004, de la celebra victorie a Romaniei contra Germaniei, 5-1 pe ”Giulesti”.

Tricolorii vor mai disputa un amical in Elvetia, cu Algeria, miercuri, 4 iunie, de la ora 21:30.

“Am intalnit o echipa artagoasa, exact ca si adversarii pe care ii vom intalni in grupa, insa au avut si un portar exceptional. Cristi Manea a facut un meci senzational pentru debut, daca are evolutii constante poate fi titular la nationala”, a declarat la final selectionerul Victor Piturca.

Romania – Albania 1-0.
A marcat: Rat minutul 83.

Romania: Tatarusanu – Cristian Manea, Dragos Grigore, Chiriches, Rat – Bourceanu (Cr. Tanase 64), Pintilii (Mateiu 90+1) – Nicolita (Matei 46), Chipciu (Lazar 64), Maxim (Fl. Tanase 83) – Marica (Rusescu 46)
Selectioner: Victor Piturca.

Albania: Berisha – Lila, Curri, Cana, Agolli (Aliti 80) – Abrashi, Kace, Vila (Lilaj 65), Lenjani (Rama 46) – Kapllani (Gashi 46), Cikalleshi (Salihi 46)
Selectioner: Gianni De Biasi.

Taguri: , , , , , , , ,