Romania – Algeria 1-2 in turneul din Elvetia

Din pacate inca suntem la distanta de fotbalul mare. Nationala de fotbal a Romaniei a fost invinsa de Algeria cu scorul de 2-1 (1-1), miercuri seara, intr-un meci amical jucat pe ”Stade de Geneve” din Geneva, un ultim test pentru africani inaintea participarii lor la Cupa Mondiala din Brazilia.

Alex Chipciu (28) a marcat golul tricolorilor, in timp ce pentru Algeria au inscris respectiv Nabil Bentaleb (22), El Arbi Hillel Soudani (66).

Tricolorii au inceput in tromba, iar Tanase a fost blocat de un fundas in primul minut de joc, Acelasi Tanase a fost protagonistul altor faze periculoase ale echipei Romaniei in primul sfert de ora, dar in min. 8 a fost egoist si nu a pasat lui Maxim, fiind deposedat in extremis in careul algerian, dupa care a tras peste poarta din marginea careului, in min. 14, la o faza de finalizare.

”Fenecii” au echilibrat jocul si si-au creat apoi cateva ocazii bune de gol, dar Feghouli a trimis prea slab pentru a-l invinge pe portarul Pantilimon (16), iar un minut mai tarziu a trimis peste poarta din pozitie favorabila.

VPiturca

Algeria a deschis scorul in min. 22, cand Djabou l-a driblat de cateva ori pe Chiriches, a centrat in careu, dar Pantilimon a scapat mingea si Bentaleb a indeplinit o simpla formalitate: 0-1.

Romania a mai avut o ocazie mare de gol, in min. 27, cand Marica nu a ajuns la centrarea lui Rat, reusind doar sa devieze balonul pe langa poarta.

Echipa antrenata de Victor Piturca a stabilit egalitatea prin Alex Chipciu, lansat excelent de Maxim, in min. 28: 1-1. In min. 43, Tanase a scapat pe partea stanga si a centrat in careu, dar prea inalt pentru Maxim, care nu a putut relua spre poarta. Meciul a fost intrerupt de arbitru in min. 43, din cauza obiectelor aruncate de fanii africani pe gazon. Dupa golul marcat de algerieni suporterii acestora au aruncat cu torte in teren, iar min. 43 arbitrul elvetian Nicolaj Haenni a decis sa intrerupa jocul din cauza faptului ca o sticla din tribuna a aterizat pe gazon. Selectionerul Algeriei, bosniacul Vahid Halilhodzic, a facut un apel la statia de amplificare a stadionului la fani sa se comporte civilizat, altfel meciul va fi suspendat definitiv.

Dupa un sfert de ora de pauza, partida a continuat din min. 43. In repriza secunda, echipa Romaniei a fost cea care a condus ostilitatile, nord-africanii incercand sa actioneze mai mult pe contre. Tanase a fost aproape de a aduce echipa Romaniei in avantaj (51), dar sutul sau deviat a fost deturnat de sub transversala de Mbolhi. Algeria a replicat prin Bentaleb, care a reluat pe langa poarta din pozitie foarte buna (59).

Al treilea gol al africanilor a venit dupa o pasa gresita a lui Tanase, Taider a patruns si a centrat, iar El Arbi Hillel Soudani a marcat din centrul careului (66): 1-2. Fanii algerieni au sarbatorit din nou cu torte si un suporter a patruns pe teren, cum se intamplase si in min. 57.

Lung jr a salvat un nou gol (74) singur cu Soudani, la capatul unui contraatac. Algeria a fost aproape de gol si in min. 80, dar Slimani a reluat alaturi. Lung a mai salvat un gol in ziua in care a implinit 25 de ani, in fata lui Slimani (90+2).

De mentionat ca imediat dupa fluierul final, suporterii algerieni au invadat terenul.

Romania a gresit mult in acest meci, in care a avut totusi un joc bun de posesie, dar erorile individuale au costat echipa lui Piturca.

In stagiul elvetian, Romania a invins Albania, sambata, la Yverdon-les-Bains, cu 1-0, iar apoi a pierdut miercuri seara in fata Algeriei. Cantonamentul a fost o etapa in cadrul pregatirilor pentru preliminariile EURO 2016, care vor debuta in toamna.

La Cupa Mondiala, Algeria face parte din Grupa H, alaturi de Rusia, Coreea de Sud si Belgia.

Romania — Algeria 1-2 (1-1)

Au marcat: Alex Chipciu (28), respectiv Nabil Bentaleb (22), El Arbi Hillel Soudani (66).

Geneva, Stade de Geneve: 15.000 spectatori