Romania obtine a doua victorie in stagiul de pregatire

Dupa succesul din amicalul cu Torpedo Kutaisi, scor 5-1, Romania obtine a doua victorie in stagiul de pregatire din Antalya.

De data aceasta diferenta de scor nu a fost una atat de mare, romanii chiar parand sa aiba emotii pentru victorie. Adversara s-a numit Zimbru Chisinau, Romania castigand cu 1-0. Sigur, nu vorbim de toti jucatorii titulari in nationala Romaniei in meciuri oficiale, ci de cei de pe plaiurile mioritice. In prima partida, cea contra lui Torppedo Kutaisi, elevii lui Nea Puiu au facut spectacol. “Tricolorii” conduceau cu 2-0 inca din minutul 6, dupa golurile marcate de Enache si Ivan. Alibec majora diferenta inainte de pauza, in minutul 43, pentru ca in repriza secunda sa inscrie Radut si Florin Tanase. Kutaisi marca golul de onoare cu 3 minute inainte de final, georgienii avand si o bara in prima repriza.

Nu la fel s-a intamplat si astazi, cu echipa din Moldova. Singurul gol al partidei a fost marcat de Hora, in secunda 28 a meciului, acesta profitand de o greseala defensiva a moldovenilor. Zimbru a avut doua mari ocazii in prima repriza, insa totul s-a terminat cu bine pentru romani. Iordanescu i-a trimis titulari pe Silviu Lung jr, Benzar, Gaman, Sapunaru, Vatajelu, Ropotan, Nedelceanu, Rotariu, Radut, Florin Tanase si Hora. De pe banca de rezerve au intrat Hodorogea, Steliano Filip, Mateiu, Enache, Alibec, Ivan si goalkeeperul Buzbuchi. De punctat ca Alibec a ratat un penalty la un sfert de ora dupa ce a intrat. Anghel Iordanescu a declarat ca a asistat la un joc destul de dur al adversarilor.

Romania obtine a doua victorie in stagiul de pregatire foarte greu, Iordanescu trebuind sa schimbe ceva in vederea urmatorului meci.

Urmatorul amical pentru Romania se va disputa sambata, incepand cu ora 17:00, adversara fiind ocupanta locului 3 din Bulgaria, Beroe. Meciul va fi transmis de Digisport 1.  Va fi ultimul meci din stagiul de pregatire al nationalei Romaniei in Antalya. Initial se dorea ca Romania sa dispute un meci in compania Turkmenistanului, insa se pare ca varianta a picat.

Taguri: , , , , , , , , , , , ,