Romania retrogradeaza din Grupa Mondiala la tenis feminin

Echipa nationala de Fed Cup a Romaniei nu a reusit sa profite de avantajul propriului teren, pierzand sansa de a evolua si anul viitor in Grupa Mondiala.

Adversara din play-off a fost Germania, intalnirea anuntandu-se a fi una foarte echilibrata. Romania a inceput cu stangul, lucru, de altfel, de anticipat, Irina Begu fiind invinsa de Angelique Kerber, numarul 3 mondial. Nemtoaica nu a pierdut decat 5 game-uri in acea partida. A urmat meciul Simonei Halep impotriva Andreei Petkovic. Lucrurile pareau sa mearga pe un fagas normal, Simona impunandu-se cu 6-4 in primul set. La 4-4 in setul secund Halep a reusit breakul, nereusind insa apoi sa-si pastreze serviciul. In tie-break nemtoaica s-a impus cu 7-5. In setul decisiv fiecare si-a pastrat serviciul pana in game-ul 5. Au urmat apoi 5 breakuri, Simona castigand cu 6-4.

Romania retrogradeaza din Grupa Mondiala dupa ce in a doua zi a pierdut ambele meciuri de simplu.

Astazi Simona Halep a intrat prima in sala din Cluj, insa a iesit repede. Romanca nu a avut nicio sansa in fata lui Kerber, care s-a impus cu un dublu 6-3. Dupa acest meci, Alina Tecsor, antrenoarea Romaniei, a decis sa o schimbe pe Irina Begu cu Monica Niculescu. Mutarea a parut sa fie una excelenta, mai ales dupa ce am vazut in primul set, castigat de Monica fara sa piarda niciun game. In setul secund s-a ajuns insa la tie-break, pierdut de Monica la 1. In decisiv Niculescu nu si-a putut castiga nici macar o data serviciul, pierzand, in cele din urma, cu 3-6. Astfel, meciul de dublu s-a disputat doar pentru palmares. Aici, Begu si Dulgheru sunt momentan in setul decisiv cu Beck si Goerges, fiecare pereche castigand un set la tie-break.

Romania retrogradeaza din Grupa Mondiala la doar un an dupa ce a promovat.

Este adevarat, in prima runda din Grupa Mondiala Romania a intalnit Cehia, castigatoarea ultimelor doua editii de Fed Cup. La anul, vom incerca din nou sa ajungem in play-offul Grupei Mondiale, meciul urmand a se disputa la inceputul lunii februarie. Evident, adversara nu este cunoscuta inca.

Taguri: , , , , , , , , , , , , ,