Romania si-a aflat adversara din optimile Campionatului Mondial

Romania, aflata in urna a treia la tragerea la sorti pentru Campionatul Mondial de handbal feminin, a terminat a patra in grupa, nereusind sa invinga nicio formatie galonata.

Singurele victorii au venit in primele doua meciuri. In primul romancele s-au distrat cu Puerto Rico, invingand cu 47-14, la pauza fiind 23-3. A fost cea mai mare diferenta de scor din faza grupelor. A urmat partida contra Kazahstanului, una la care nu am intrat deloc bine, insa ne-am revenit pe parcurs, fetele impunandu-se cu  36-20. Apoi au urmat infrangerile cu Spania si Norvegia, scor 18-26 si 22-26. Ca de obicei, romancele au avut o cadere pe parcursul reprizei secunde in ambele partide. In acel moment Romania era calificata de pe ultima pozitie in optimi, meciul de azi cu Rusia nemaiavand nicio miza nici pentru noi, insa nici pentru ele, care erau deja calificate de pe prima pozitie. In cele din urma rusoaicele ne-au invins la 3 goluri diferenta, scor 30-27.

Mai devreme, Romania si-a aflat adversara din optimile Campionatului Mondial.

Vom juca impotriva Braziliei, actuala campioana mondiala. Sincer, ni se pare un meci echilibrat, fiindca Brazilia nu a stralucit la acest Mondial pana acum, desi a castigat grupa. In ultima etapa a grupelor, braziliencele au intalnit Franta. La scor egal sau daca sud-americancele pierdeau, frantuzoaicele castigau grupa. Ei bine, Brazilia a castigat cu 21-20, golul decisiv fiind inscris cu poarta goala, deoarece frantuzoaicele au ales sa scoata portarul la ultima faza si sa evolueze in superioritate in atac.

Brazilia a inceput acest Campionat Mondial cu o remiza in fata Coreei de Sud, dupa care a invins Republica Dominicana Congo la 15 goluri diferenta. In a treia partida, Brazilia a invins-o pe Germania cu 24-21, pentru ca in a patra sa treaca de Argentina, scor 23-19. Atentie, dintre cele 16 echipe calificate, Brazilia are cel mai slab atac. Este ceva inimaginabil pentru o formatie care a reusit sa castige o grupa. Este adevarat, are si cea mai buna aparare, impreuna cu cea a Frantei.

Acum, dupa ce Romania si-a aflat adversara din optimile Campionatului Mondial, ar trebui sa rasufle usurata.

In opinia noastra Franta este mai buna ca formatia sud-americana. Partida dintre Brazilia si Romania este ultima optime de finala si va incepe luni, 14 decembrie, la ora 21:45.  Daca elevele lui Thomas Ryde vor ajunge in sferturi, lucru care la Campionatul Mondial nu s-a mai intamplat din 2009, adversara se va alege dintre Danemarca si Suedia.

Taguri: , , , , , , , , , , ,