Steaua a facut-o de oaie in Champions League

De ceea ce le era frica stelistilor nu au scapat si in ciuda declaratiilor hilare ale lui Gigi Becali de dupa meciul tur, Steaua a facut-o de oaie in Champions League, pierzand cu scorul de 2-4.

Sa recunoastem ca meciul nu a fost exact unul la care ne-am fi asteptat, cu putine goluri.

Astfel, Babovic a deschis scorul pentru Partizan in minutul 8, Muniru egaland insa 3 minute mai tarziu. Hamroun aducea fericirea in tabara stelistilor in minutul 33, iar formatia lui Mirel Radoi intra in avantaj la pauza. In minutul 48, Fernando Varela a faultat un jucator advers in careu, primind cartonas rosu, arbitrul acordand penalty. Din fericire pentru noi, bulgarul Bozhinov a nimerit bara, scorul ramanand in favoarea Stelei. Asta pana in minutul 60, cand Jevtovic a adus egalarea, sutul fiind deviat de Papp, cel care a gresit atat la primul gol, cat si la faza din care Partizan a scos penalty. In acel moment se vedea ca Steaua va mai primi gol. Si, intr-adevar, sarbii au trecut in avantaj dupa reusita lui Zivkovic din minutul 69, dupa o degringolada in apararea Stelei. Sperantele “ros-albastrilor” s-au spulberat in prelungirile partidei, marcatorul golului fiind Trujic. Astfel, Steaua va evolua in play-offul Europa League, unde va fi cap de serie. Speram ca nu va fi singura echipa romaneasca prezenta acolo.

Dar nu doar Steaua a facut-o de oaie in Champions League, ci si alte echipe.

Dinamo Zagreb a condus-o cu 3-0 pe Molde, fiind egalata, desi era in superioritate numerica. Din fericire pentru croati, pe teren propriu au obtinut o remiza cu doua goluri, calificandu-se in play-off. Nu la fel putem spune si despre HJK Helsinki. Dupa o remiza alba in tur, aceasta a pierdut cu 3-4 in retur in fata Astanei. Finlandezii conduceau cu 2-1 la pauza, golul calificarii cazacilor venind in prelungirile partidei. Asta in conditiile in care Astana a evoluat in inferioritate numerica din minutul 70. Formatia antrenata de Mircea Lucescu, Sahtior Donetsk, a eliminat-o fara probleme pe Fenerbahce. Dupa o remiza alba in deplasare, “minerii” au castigat cu 3-0 in Ucraina. Alte rezultate surpriza, daca le putem spune asa, au fost eliminarea Ajaxului de catre Rapid Viena, dar si a lui Salzburg de catre Malmo.

Taguri: , , , , , , , , , , ,