Steaua a tremurat serios pentru a merge mai departe

Dupa ce Steaua a invins in urma cu o saptamana cu 2-0 in Slovacia, se parea ca returul cu Trencin va fi floare la ureche. Ei bine, nu a fost asa, iar Steaua a tremurat serios pentru a merge mai departe.

Slovacii au profitat de relaxarea stelistilor de la inceputul meciului, conducand cu 2-0 in minutul 20.

Golurile au fost marcate de Wesley Da Silva, jucator de doar 18 ani si Matu Bero. Sulley Muniru i-a adus pe “ros-albastri” la viata, dupa ce in minutul 57 a inscris un gol superb. Tade a egalat din penalty 3 minute mai tarziu. A fost primul gol atat pentru Muniru, cat si pentru Tade in tricoul Stelei. Acelasi Wesley a reaprins sperantele lui Trnava in minutul 84. In penultimul minut al partidei, slovacii erau sa dea lovitura, dar un jucator al oaspetilor a ratat singur cu portarul. Trebuie specificat si faptul ca Rundic a fost eliminat de la slovaci in minutul 74. Meciul s-a jucat fara spectatori. A fost prima infrangere a Stelei din preliminariile Ligii Campionilor din acest mileniu.

Ca urmare a faptului ca Steaua a tremurat serios pentru a merge mai departe, jucatorii s-au bucurat dupa meci de parca ar fi eliminat o super-putere.

In turul III preliminar, Steaua va juca impotriva sarbilor de la Partizan Belgrad. Acestia au trecut de georgienii de la Dila Gori cu scorul general de 3-0. In urma cu doar cateva zile, patronul Gigi Becali era convins ca Steaua se va califica in grupele Champions League. Acum a revenit putin din starea euforica, declarand ca daca nu se va califica in grupe, lucru foarte probabil, Steaua va intra in insolventa peste un an. Sigur, stim cu totii cat de mult ii place acestui om sa accentueze lucrurile. Prin aceasta declaratie, Becali pune presiune si pe Mirel Radoi, asa cum a facut, de fapt, cu toti antrenorii Stelei, iar acest lucru credem ca se va vedea in dubla mansa cu Partizan Belgrad.

Steaua va avea un program infernal in urmatoarea perioada, in urmatoarele 30 zile disputand 8 meciuri. In afara lui Partizan, adversare vor fi CFR Cluj, Botosani, Dinamo, Astra, Targu Mures si CSU Craiova. La acestea s-ar putea adauga si mansa tur din play-offul Ligii Campionilor, daca Steaua se va califica.

Taguri: , , , , , , , ,