Stim semifinalistele Champions League

Niciunul din cele 4 sferturi de finala ale Ligii Campionilor nu fusese decis inca din prima mansa, astfel ca in aceasta saptamana am avut 4 meciuri pline de suspans.

Atat saptamana trecuta, cat si acum au fost marcate 10 goluri. Cel mai echilibrat meci de marti s-a disputat intre Manchester City si PSG. Dupa 2-2 pe Parce des Princes in urma cu o saptamana, City a obtinut calificarea, castigand cu 1-0 pe Etihad. Cea mai spectaculoasa revenire a fost cea a lui Real Madrid. Invinsa fiind in tur cu  0-2 de Wolfsburg, pentru partida de marti aceasta a marit terenul de joc. Tactica a avut succes, ”galacticii” impunandu-se cu 3-0. Toate cele 3 goluri au fost inscrise de Cristiano Ronaldo.

Miercuri Benfica a visat frumos timp de 11 minute, conducand-o pe Bayern Munchen cu 1-0, egaland, astfel, scorul la general. Nemtii au egalat insa inainte de pauza, preluand conducerea in minutul 52. Portughezii au stabilit egalitatea in minutul 76, cand insa era deja prea tarziu. In sfarsit, meciul asteptat cu sufletul la gura de foarte multa lume a avut un final tensionat. Este vorba, desigur, despre cel dintre Atletico Madrid si Barcelona, catalanii impunandu-se in tur cu 2-1. Acum Atletico s-a impus cu scorul de 2-0, eliminand-o pe Barcelona, care a avut insa un penalty destul de clar in prelungirile partidei, hent mutat in afara careului de Rizzoli.

Acum, ca stim semifinalistele Champions League, constatam ca nici de aceasta data detinatoarea trofeului nu si-l poate apara.

Sezonul trecut Barcelona a castigat trofeul. Vorbind strict despre Champions League, competitie denumita astfel in 1992, am avut in urma cu doua sezoane, respectiv sezonul trecut, doua castigatoare din aceeasi tara. Este vorba despre  Real Madrid si Barcelona. Niciodata insa castigatoarea sezonului precedent nu si-a putut apara trofeul.

Deoarece stim semifinalistele Champions League asteptam cu nerabdare tragerea la sorti.

Aceasta va avea loc maine, 15 aprilie, incepand cu ora 13:00. Mansa tur a semifinalelor se va disputa pe 26-27 aprilie, in vreme ce returul va avea loc o saptamana mai tarziu. Finala se va disputa pe 28 mai pe San Siro.

Taguri: , , , , , , , , , , , ,