Victorie cu emotii pentru Romania in sferturile CM handbal

Nationala Romaniei de handbal feminin a dovedit ca jocurile slabe din faza grupelor au fost complet uitate, facand senzatie in fazele eliminatorii.

Daca in optimi, in fata campioanei mondiale Brazilia, nu am avut prea mari emotii, Romania conducand pe tot parcursul meciului, nu la fel s-a intamplat si impotriva tarii gazda, Danemarca. Si aici romancele au condus pe aproape tot parcursul meciului, insa la sfarsitul timpului regulamentar scorul era egal: 27-27. Romania a obtinut o lovitura de la 7 metri cu o secunda inaintea terminarii celor 60 minute, lovitura ratata insa de Cristina Neagu. Nu putem insa sa-i reprosam nimic Cristinei, de vreme ce a marcat nu mai putin de 14 goluri in timpul regulamentar si unul in extra-time.

A fost, intr-adevar, o victorie cu emotii pentru Romania in sferturile CM handbal, dupa cele doua reprize de prelungiri a cate 5 minute fiecare fetele lui Thomas Ryde impunandu-se cu 31-30.

Golul decisiv a fost marcat de Ada Nechita cu 3 secunde inainte de final. A fost cel de-al doilea meci de la acest Campionat Mondial care a avut nevoie de prelungiri, dupa cel dintre Republica Dominicana Congo si Kazahstan. Este a treia oara in acest mileniu cand Romania ajunge in semifinale. In urma cu 10 ani am ajuns in ultimul act, unde am pierdut in fata Rusiei. Acum nu ne mai putem intalni cu rusoaicele, ele fiind eliminate in mod surprinzator de Polonia in sferturi.

In 3 din cele 4 sferturi de finala am avut parte de surprize. Nu a fost cazul partidei dintre Norvegia si Muntenegru, castigata de norvegience, scor 26-25. Cu nordicele ne vom intalni in semifinala, una ce va avea loc vineri, incepand cu ora 21:45. Cele doua s-au intalnit si in faza grupelor, unde norvegiencele s-au impus cu 26-22. In cealalta semifinala se vor intalni Olanda si Polonia.

Odata cu aceasta victorie cu emotii pentru Romania in sferturile CM handbal, ne-am asigurat prezenta in turneul de calificare la Jocurile Olimpice de la Rio.

Aici vor merge echipele de pe locurile 2-7 la acest Campionat Mondial. Campioana se califica automat la Olimpiada, precum si la Campionatul Mondial de peste 2 ani. Cu cele 15 goluri ale sale, Cristina Neagu a urcat pe 2 in topul golgheterelor, cu 45 reusite, 4 mai putine decat muntenegreanca Radicevic.

Taguri: , , , , , , , , ,