Victorie pentru Stiinta Bacau in CEV Cup

La mijlocul acestei saptamani a avut loc prima mansa din optimile CEV Cup la volei feminin, unde o avem pe Stiinta Bacau.

Ne puteam lauda cu doua formatii romanesti in aceasta faza, insa CSM Targoviste a fost eliminata in setul de aur in saisprezecimi de catre Azeryol Baku, dupa ce in tur se impusese in minimum de seturi. Stiinta Bacau a fost mai concentrata, dupa o victorie cu 3-0 in tur in fata ciprioatelor de la Apollon Limassol venind una cu 3-1 in  retur.

In urma cu mai putin de o ora si jumatate s-a incheiat prima mansa a optimilor de finala, bacauancele reusind o victorie foarte importanta in deplasare impotriva slovacelor de la Spartak Subotic. Casele de pariuri inclinau spre o victorie a gazdelor, insa Stiinta Bacau le-a dat calculele peste cap, impunandu-se in 4 seturi, scor 25-17; 23-25; 25-21; 25-22. Cea mai buna jucatoare a bacauancelor a fost Tatiana Lupu, cu 13 reusite.Sa spunem ca, sezonul trecut, Stiinta Bacau a participat in Liga Campionilor, unde a obtinut un singur succes in grupe.

Prin aceasta victorie pentru Stiinta Bacau in CEV Cup, reprezentanta noastra va aborda ceva mai lejer partida din retur, neavand prea multa presiune.

Speram insa sa nu comita aceeasi greseala ca CSM Targoviste in saisprezecimi si sa se relaxeze de tot. Returul optimilor de finala va avea loc joia viitoare. Daca se va califica in sferturi, Stiinta Bacau va juca, in proportie de 99%, cu Dinamo Krasnodar, nimeni alta decat castigatoarea CEV Cup a sezonului trecut.

Sa precizam insa ca aceasta victorie pentru Stiinta Bacau in CEV Cup nu este singurul motiv de mandrie.

Meciul de astazi dintre Galatasaray si Gent l-a avut ca prim arbitru pe romanul Benone Visan. In returul acestei faze vom avea un alt reprezentant, care va avea rolul celui de-al doilea arbitru in partida dintre Steaua Rosie Belgrad si Volley Koinz. Numele lui este Florin Alexandru Dragomir.

Taguri: , , , , , , , , , ,