Victorii pentru echipele romanesti in prima mansa a turului I preliminar din Basketball Champions League

Ieri a debutat prima editie a Basketball Champions League (BCL), competitie la care evolueaza CSM Oradea si U.Mobitelco Cluj.

Acestea au intrat inca din primul tur preliminar, acolo unde au loc 4 duble manse. In prima mansa U.Mobitelco Cluj-Napoca a invins-o in deplasare pe AEK Larnaca, scor 78-50, in vreme ce CSM Oradea i-a invins pe teren propriu pe slovacii de la Prievidza cu scorul de 71-64.

In meciul clujenilor, acestia si-au asigurat un avantaj confortabil inca din primul sfert, in care s-au impus cu 19-8. De altfel, oaspetii au castigat fiecare dintre cele 4 sferturi. Meciul celor de la CSM Oradea a fost mult mai echilibrat, oradenii impunandu-se in primul sfert cu 20-15, pierzandu-l pe cel de-al doilea cu scorul de 15-22. Din fericire, in al treilea sfert CSM Oradea a invins la 8 puncte diferenta, iar in ultimul la un punct diferenta.

Speram ca aceste victorii pentru echipele romanesti in prima mansa a turului I preliminar din Basketball Champions League sa se repete si maine, 29 septembrie, cand va avea loc mansa a doua.

Daca vor trece in turul al doilea preliminar, ultimul inaintea fazei grupelor, U.Mobitelco va intalni formatia turceasca Muratbey Usak Sportif, iar CSM Oradea se va duela cu bulgarii de la Lukoil Academic. Cele doua manse al celui de-al doilea tur preliminar vor avea loc pe 4 octombrie, respectiv 6 octombrie.

Sincer, ne indoim ca aceste victorii pentru echipele romanesti in prima mansa a turului I preliminar din Basketball Champions League se vor repeta si in turul II.

Aici ne referim mai ales la meciul lui CSM Oradea cu Lukoil. Daca, totusi, vor trece de bulgari, oradenii vor fi in grupa cu Pinar Karsiyaka (Turcia), Umana Reyer Venezia (Italia), Avtodor Saratov (Rusia), Maccabi Rishon LeZion (Israel), Khimik (Ucraina), Le Mans Sarthe (Franta) si castigatoarea dintre Kataja (Finlanda) si Sodertalje Kings (Suedia). De cealalta parte, daca U.Mobitelco se va califica in grupe, le va avea ca adversare pe ASVEL (Franta), Oldenburg (Germania), PAOK (Grecia), Neptunas (Lituania), Rosa Radom (Polonia), Ventspils (Letonia) si castigatoarea dintre Benfica (Portugalia) si Varese (Italia).

Faza grupelor va incepe pe 18 octombrie si se va incheia pe 25 ianuarie 2017. Prima clasata in fiecare grupa va merge in optimi, cele 5 echipe fiind insotite acolo de cele mai bine 3 clasate de pe pozitia secunda. Formatiile de pe locurile 3 si 4 se vor califica in prima runda, castigatoarele acestei runde mergand in optimi. Cele mai bune 4 clasate de pe locul 5 vor merge si ele in prima runda, cel mai slab punctaj de pe locul 5, impreuna cu toate locurile 6 si cele mai bune doua formatii de pe locul 7 mergand in FIBA Europe Cup.

Taguri: , , , , , , , , , , , ,