Viitorul e asigurat! Romania U19 este cu un pas la Euro dupa 1-1 cu Germania

Daca nationala mare va vedea la televizor Campionatul European din luna iunie si are sanse destul de mici sa obtina calificarea la urmatorul mondial, generatia nascuta in anii 1993-1994 merge de minune. Astfel, echipa nationala de juniori U19 a invins clar Ungaria si a remizat cu Germania, fiind la doar 90 de minute de calificarea la Euro 2012.

Totusi, juniorii romani vor mai avea un obstacol destul de greu de depasit, urmand a intalni Serbia, care este gazda turneului de calificare, intr-un ultim meci in care elevii lui Ovidiu Stanga nu au voie sa piarda. Victoria ne duce sigur in Estonia, la turneul final, in vreme ce remiza ne califica si ea in proportie de 90 la suta.

Primul meci din grupa, cel cu Ungaria, a fost o formalitate pentru tricolorii mici, acestia invingandu-i pe vecinii nostri cu un neverosimil 4-0. Cu o defensiva impecabila, un mijloc sclipitor si un atac foarte eficient, Romania nu a avut nicio problema cu maghiarii. Au inscris pentru noi Gavra, Manole, Stanciu si Ionita, victoria clara avand o insemnatate cu atat mai mare cu cat Ungaria a pierdut apoi la limita, 0-1, meciul cu Serbia.

Partida a doua din grupa de calificare din Serbia a fost mult mai dificila pentru baietii nostri, acestia fiind asezati foarte prudent in teren de Stanga. Astfel, din primul 11 au lipsit jucatori importanti de atac, precum Raphael Stanescu si Alex Ionita, aparand in schimb mai multi jucatori defensivi.

Tactica fostului craiovean a dat rezultate, iar Germania nu si-a creat foarte multe ocazii in prima repriza a meciului cu noi. Dupa pauza, jocul s-a mai deschis putin si ambele echipe au trecut pe langa deschiderea scorului. Nemtii au avut cele mai mari ocazii, dar mai intai Emre Can a ratat incredibil cu poarta goala, dupa care Nica a salvat de pe linia portii, la o faza la care portarul nostru, Buzbuchi, era batut.

Inevitabilul s-a produs pana la urma si Rudiger a inscris in minutul 86 dupa un corner oferit cadou de baietii nostri. Totusi, Romania nu a renuntat la lupta si, in minutele de prelungire, Alex Ionita, intrat cu un sfert de ora mai devreme, a inscris la randul sau dupa un corner. Meciul a fost prelungit cu nu mai putin de noua minute, iar capitanul echipei noastre, Nicolae Stanciu, a fost eliminat in aceste prelungiri.

Stanciu va lipsi probabil foarte mult echipei noastre in meciul decisiv pentru calificare cu Serbia, dar chiar si asa juniorii romani au sanse bune de calificare. Victoria ne duce sigur la Euro, iar remiza ne poate duce si ea la turneul final, in cazul in care Germania nu va invinge Ungaria la mai mult de trei goluri diferenta. Cele doua meciuri decisive pentru calificare vor avea loc miercuri, de la ora 17:00.

Taguri: , , , , , , , , , , , , , , ,