Weekend excelent pentru echipele romanesti in EHF Champions League

Weekendul trecut au debutat grupele Champions League la handbal feminin, fiind insa si o etapa in VELUX Champions League.

Chiar daca emotiile nu au lipsit, mai ales la masculin, am avut parte de un weekend excelent pentru echipele romanesti in EHF Champions League.

La feminin avem doua echipe in aceasta competitie. Este vorba de castigatoarea CSM Bucuresti, campioana Romaniei, dar si despre HCM Baia Mare, venita din calificari. Ambele formatii au pornit favorite clare in primul meci, confirmand calculele hartiei. CSM Bucuresti, debutanta in aceasta competitie, nu a avut nicio problema in a trece de polonezele de la MKS Lublin. La final tabela arata scorul de 33-21, Jorgensen, Rodrigues Belo si Cristina Varzaru fiind principalele marcatoare, cu 6 reusite. Totusi, in prima repriza am avut ceva emotii, bucurestencele avand avantaj doar de un gol. In grupa A, HCM Baia Mare a trecut in deplasare de Krim Ljubljana cu 33-27. La fel ca CSM Bucuresti, baimarencele au intrat si ele la pauza cu avantaj de un gol, desprinzandu-se in ultimele 10 minute ale meciului. Abbingh si Pineau au fost principalele marcatoare ale echipei noastre, ambele avand 9 reusite. Atat CSM Bucuresti, cat si HCM Baia Mare vor juca etapa a doua pe 23 octombrie.

In competitia masculina, HCM Baia Mare a evoluat in etapa a cincea pe teren propriu, in fata macedonenilor de la Metalurg. Baimarenii au castigat greu, scor 21-20, transformand doar una dintre cele 4 transformari de la 7 metri. Cel mai bun marcator al echipei a fost Ivancsik, cu 6 reusite. Formatia lui Petru Pop a condus mare parte din meci, parand sa detina controlul. Astfel, HCM Baia Mare urca pe pozitia a treia in grupa, cu 6 puncte, fiind la egalitate cu formatia de pe locul 2, Motor Zaporoje si la doua puncte in spatele liderului Skjern. Amintim ca din aceasta grupa primele doua echipe vor merge mai departe. Returul cu Metalurg, daca il putem numi asa, va avea loc pe 25 octombrie.

Nu putem decat sa speram ca acum vom avea un alt weekend excelent pentru echipele romanesti in EHF Champions League.

Daca echipa masculina va juca in Macedonia, CSM Bucuresti va avea meci in Suedia, cu Savehof, in vreme ce HCM Baia Mare o va intalni pe teren propriu pe Larvik.

Taguri: , , , , , , , , , , ,